Ako predať nehnuteľnosť

Ako predať nehnuteľnosť

Chystáte predaj reality v Bratislave, ale neviete akou cestou sa máte vydať? Ako realizovať predaj reality v Bratislave a akú zvoliť stratégiu pri určení ceny nehnuteľnosti? Možností sa Vám núka niekoľko, no nie všetky sú prechádzkou ružovou záhradou. Aj z toho dôvodu sme sa pre Vás rozhodli vytvoriť článok, v ktorom sa Vám pokúsime objasniť nástrahy na dnešnom realitnom trhu.

Veľmi dôležitým bodom pri predaji nehnuteľnosti je určiť jej predajnú cenu. Je zrejmé, že ako predávajúci budete chcieť dosiahnuť na čo najvyššiu predajnú cenu. Mali by ste si však uvedomiť, že budete na realitnom trhu konkurovať mnohým iným predávajúcim. Pozornosť teda upútate len s dobre nastavenou predajnou cenou, ktorú je možné zvoliť niekoľkými stratégiami.

Skôr ako zvolíte určitú stratégiu, vykonajte tzv. porovnávaciu metódu. Navštívte realitné portály a vyhľadajte nehnuteľnosti podobné tej vašej. Pozornosť nevenujte len klasickým dispozíciám, ale zamerajte sa aj na technický stav, vek, výnimočné prvky, a čo je veľmi dôležité, nezabudnite na lokalitu, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Vyberte, aspoň 10 podobných ponúk, zaznačte si ich ceny a stanovte cenové rozmedzie, v ktorom možno o predaji uvažovať. O tomto rozmedzí rozmýšľajte len ako o orientačnom.

Spôsob predaja

Predaj reality v Bratislave môžete realizovať sami alebo prostredníctvom realitnej kancelárie. Ak sa rozhodnete predať nehnuteľnosť sami, určite chybu neurobíte. Majiteľ na rozdiel od realitných maklérov má viac informácií. Nemusí sa obmedzovať len na určité fakty. Môže voliť osobný prístup a je schopný pružne reagovať na vzniknuté situácie.

Ak si na predaj reality v Bratislave neveríte bez realitnej kancelárie, musíte do ceny nehnuteľnosti pripočítať aj províziu. Tá sa pohybuje najčastejšie okolo 3% z kúpnej ceny. Teoreticky by ste touto cestou mali získať odborný tím profesionálov v oblasti predaja nehnuteľností. Mnoho kancelárií má v svojej ponuke na predaj aj pozemky v Bratislave. Ocenia to najmä ľudia, ktorí predávajú svoje byty, aby si mohli postaviť vlastný dom.

Nech si už vyberiete jeden či druhý spôsob predaja, a ktorúkoľvek stratégiu určenia ceny, nemali by ste mať vážnejší problém s predajom svojej nehnuteľnosti, nakoľko dnes je veľký dopyt po nehnuteľnostiach.