Dokument štartujúci vašu kariéru

Životopis je dokument, ktorý môže odštartovať vašu budúcu kariéru, preto je potrebné ho neodfláknuť a poriadne ho spracovať. Ako napísať životopis, aby zaujal a neskončil hneď v koši? 

Pri zostatovaní životopisu treba myslieť na to, že ho nepíšete pre seba, ale pre potenciálneho zamestnávateľa. Preto by mal prispôsobený spoločnosti a pracovnej pozícii, o ktorú sa zaujímate. 

Ideálny životopis je stručný, relevantný a štruktúrovaný. 

Životopis musí obsahovať: 

  • kontaktné údaje, čiže meno, adresa, dátum narodenia, telefónne číslo a email
  • dosiahnuté vzdelanie, kurzy, študijné pobyty
  • pracovné skúsenosti
  • jazykové schopnosti, počítačové zručnosti
  • iné zručnosti, vlastnosti, vedomosti,…
  • odporúčania z predošlých zamestnaní
  • vodičský preukaz

Fotografia nie je povinnou súčasťou životopisu, nakoľko potenciálny zamestnávateľ vás kvôli nej môže posudzovať podľa výzoru, pohlavia alebo etnicity, aj keď diskriminácia by sa u zamestnávateľa vyskytovať nemala. Okrem toho nemusíte uvádzať ani rodinný stav, počet detí, zdravotný stav či informácie z trestného registra. 

Ak sa však uchádzate o práci vo firme, kde sa tvorí nejaká kreatíva, bolo by ideálne vytvoriť si životopis, ktorý sa bude odlišovať od tých ostatných a hneď aj zaujme.

Prvý dojem je totiž častokrát veľmi dôležitým faktorom a dokonca samotné reklamné agentúry požadujú čo najkreatívnejší životopis.

Vďaka moderným technológiam sa medze v kreativite nekladú. Životopis je v podstate vašou reklamou a vizitkou, preto namiesto klasickej čierno bielej vizitke použite farby a oddeľte jednotlivé sekcie vášho životopisu deliacimi čiarami, alebo rôznymi vzormi.

Vďaka rôznym grafickým prvkom, tabuľkám či grafom môže váš životopis pôsobiť naozaj profesionálne a kreatívne zároveň. Ak budete mať takto zhotovený životopis, môže z neho kričať, že ste veľký detailista, čo môže byť veľkým plusom.

Takto zhotovený životopis bude len vtedy dokonalý, ak dodržíte aj gramatiku. Nie je totiž nič horšie ako neznalosť základných pravidiel jazyka, preto si ho radšej dajte skontrolovať odborníkovi.

Zabudnite takisto aj na nepravdivé informácie, pretože pri osobnom pohovore aj tak výjde pravda najavo.