Mám si založiť živnosť, alebo s. r. o.?

Mám si založiť živnosť, alebo s. r. o.?
Láka vás podnikanie? Predstava podnikania a zarábanie si “sám na seba” je veľmi lákavá a preto každým rokom pribúda čoraz viac podnikateľov, ktorí sa rozhodli zarobiť si na vlastnú päsť.  Samostatnú zárobkovú činnosť však môžete vykonávať iba ak ste živnostník, alebo máte založenú spoločnosť s ručením obmedzením (ďalej v článku len s. r. o.). Aký je v nich rozdiel?
Podnikanie formou živnosti má v porovnaní s podnikaním formou s. r. o.  či inej právnickej osoby rozdielny cieľ. Tá prvá z nich je určená skôr pre individuálny profíkom na voľnej nohe ako napríklad právnici, grafici, web developeri, programátori… druhá skôr pre väčšie projekty, tímy a pre o čosi strategickejšie podnikanie s väčším rizikom.
Naopak spoločník v s. r. o. neplatí z vyplateného podielu na zisku odvody do Sociálnej poisťovne. Ďalšou výhodou vidíme to, že môže sám seba zamestnať na dohodu, čo znamená, že si výplatu môže dať do nákladov a znížiť si tak daň z príjmov. Spoločník môže byť zároveň konateľom a jediným zamestnancom – ako konateľ si nemusí za svoju funkciu vyplácať žiadnu odmenu a tým ušetrí na hlavne odvodoch.
Naopak nevýhodami spoločnosti s ručením obmedzením – s. r. o., pre ktoré sa im väčšina zrejme vyhýba je to, že samotné založenie s. r. o.  je o trochu komplikovanejšie a trvá dlhší čas ako ohlásenie živnosti. Vedenie účtovníctva je v tom prípade tiež náročnejšie, ako aj zrušenie či predaj s. r. o.
Záleží už len na vás, ktorá z týchto dvoch variant sa oplatí práve vám. Jednoducho povedané s. r. o.  sa vyplatí podnikateľom s vysokými reálnymi nákladmi a tým, ktorí nepotrebujú štátne sociálne poistenie, prípadne si ho sú ochotní hradiť aspoň v nejakej miere dobrovoľne či sa dokážu zabezpečiť v tomto prípade aj inak. Alebo vtedy ak by ste chceli časom svoju živnosť rozšíriť o ďalší predaj, alebo služby.