Nastavte si wifi router: Zvládnete to aj bez pomoci

Slovo wifi v súčasnosti počujeme zo všetkých strán a všetci vieme, že ide o typ bezdrôtového pripojenia. Toto slovo vzniklo ako skratka od slov „Wireless Fidelity“, čo v preklade znamená bezdrôtová spoľahlivosť. Wifi pripojenie dnes nájdeme nielen u mnohých domácností, ale dokonca aj na verejných priestranstvách, v rôznych firmách a podnikoch, v baroch, reštauráciách a podobne.

Bezdrôtová sieť sa považuje za najmodernejší spôsob pripojenia, ktorým možno pokryť aj väčší priestor, teda celý byt, alebo dom. Internetové pripojenie je v mnohých domácnostiach nutnosťou a na pripojenie viacerých zariadení, napríklad tabletov, notebookov, počítačov, ale aj mobilov možno využiť wifi router. Toto zariadenie slúži na distribúciu pripojenia na internet a to bezdrôtovo, alebo prostredníctvom sieťového kábla.

Najväčšou výhodou wifi je to, že so svojim notebookom, alebo tabletom nemusíte byť fyzicky pripojený k zriadeniu, ale môžete sa pohybovať po celom dome bez obmedzení a zároveň bez straty signálu. Je samozrejmé, že aj tento typ pripojenia má svoje nevýhody, napríklad jeho intenzitu výrazne znižujú hrubé steny a rôzne prekážky.

Ako wifi router pripojiť?

Wifi pripojenie získate pomocou routru, ale najskôr ho musíte pripojiť. Router vyzerá ako malá škatuľka, ktorú musíte najskôr pripojiť do elektriny. Sieťový kábel, ktorý máte od svojho poskytovateľa internetu následne zasuňte do otvoru na routri, ktorý je označený ako WAN. Ďalším krokom je nastavenie routru, preto je nutné ho pomocou sieťového kábla pripojiť k počítaču.

Na prístup k pripojeniu sa využíva akýkoľvek prehliadač, podmienkou však je, že musíte poznať IP adresu routru. Túto adresu vložíte do prehliadača a vyhodí vám to stránku pre zadanie prihlasovacieho mena a hesla, ktoré nájdete na samotnom routri a tak sa dostanete do nastavení. V nich je potrebné nakonfigurovať vlastnú bezdrôtovú wifi sieť a tiež kvôli bezproblémovej prevádzke nastaviť aj zabezpečenie. Po uložení všetkých nastavení je potrebné router reštartovať a to prostredníctvom softvéru, alebo pomocou tlačidla nachádzajúceho sa na zadnej strane routru.