Nedovoľte stresu nad vami vyhrať

Stresu a stresovým situáciám sa tak ľahko vyhnúť nedá. Kedže žijeme v uponáhľanej dobe, stres sa stal súčasťou našich životov. Stretávame sa s ním práci, ak nestíhame dodržiavať termíny odovzdania, alebo pracujeme pod tlakom prísneho šéfa, študenti v škole zažívajú stres pred každým skúšaním či písomkou ale zažívame ho aj doma, ak máme nezhody s partnerom či manželom, manželkou. 
Keď začnete mať pocit, že stres je silnejší ako vy, musíte si uvedomiť čo vám prináša stres a identifikovať problém. Musíte nad ním získať kontrolu a až potom budete schopní proti nemu bojovať. 

Tu je zopár rád ako na stres a ako ho čiastočne alebo úplne odstrániť z vášho života. 

  • Dýchacie cvičenia – skúste rytmické dýchanie a dýchať pokojne a pomaly. Je to jeden z najefektívnejších spôsobov ako zvládnuť stres. Toto dýchanie trénujte dovtedy, kým sa nestane pre vás samozrejmosťou. Ak budete v situácií, keď budete pod tlakom, začnite s bránicovým dýchaním a budete sa cítiť oveľa pokojnejšie.
  • Relaxácia a predstavivosť  skúste si predstaviť nejakú situáciu alebo miesto, vďaka ktorému budete cítiť pokoj, mier a radosť. Budete sa cítiť uvoľnenejšie a tým pádom z vás opadne aj stres.
  • Pozitívne myslenie – to znamená, že treba na sústrediť na pozitívne stránky situácie a tak sa vám budú ľahšie zvládať nepríjemné situácie, vďaka ktorým ste boli neustále pod stresom.
  • Fyzická zdatnosť – pravidelné cvičenie nielenže posilní vaše telo, ale takisto posilní aj vašu myseľ a tým pádom aj odolnosť voči stresu. Netreba zabúdať ani na kvalitný spánok, ktorý regeneruje celé naše telo . Po dobrom spánku si doprajte výdatné raňajky bohaté na bielkoviny, ovocia a zeleniny a vyhýbajte sa návykovým látkam ako sú alkohol, cigarety, ale aj obľúbená kávička.
  • Opora v rodine a priateľoch – nič nie je dôležitejšie ako mať niekoho, o koho sa môžete oprieť, požiadať o pomoc a od koho môžete čakať porozumenie. Veľmi dôležitá je aj komunikácia, pretože ak problémy držíte v sebe, situáciu len zhoršujete. Priatelia a rodina sú tu na to, aby vám pomohli sa s problémom vysporiadať a pokúsiť sa ho napraviť.
  • Zábava – aj keď máte možno náročnú prácu a málo voľného času, aj tak nezabúdajte na svoje hobby a veci, ktoré vás robia šťastnými. Doprajte si raz za čas aj chvíľu pre seba a uvidíte, že aj takto z vás opadne stres.

business_exchange_picture_170372