Parapety sú viac dôležité ako by sa vám mohlo zdať

okenny parapet vnutorny vonkajsi

 

 

 

 

 

Pri výmene okien by ste mali vymeniť aj parapety. Nie nie je to kvôli tomu, žeby výrobcovia okien chceli z vás vytiahnuť viac peňazí. Je to kvôli tomu, že parapety sú dôležitou súčasťou okien ako celku, ktorý vám ma zabezpečiť teplo a úsporu nákladov. Pri výbere parapetov by ste mali sledovať parametre ako je funkčnosť, kvalita a dizajn. Práve o nich si povieme v dnešnom článku.

Funkčnosť

Tento parameter sa týka hlavne vonkajších parapetov, nakoľko sú nesmierne dôležité. Ich úlohou je totiž odvádzať preč stekajúcu vodu z okien, zabrániť jej preniknutiu do stien a zároveň zamedziť prieniku vzduchu. Je preto nesmierne dôležité vybrať správny parapet, ale aj ho správne osadiť s určitým spádom, aby voda stekala a nie naopak.

Kvalita

Čo sa týka kvality, tak v prípade vnútorných parapetov to je v zásade jedno. Ale v prípade vonkajších parapetov už na kvalite záleží, keďže sú nonstop vystavované rôznym rozmarom počasia, od slnečných lúčov, cez dážď a sneh, až po kruté mrazy. V prípade nekvalitných parapetov hrozí, že začnú meniť tvar, krútiť sa a deformovať. Výsledkom bude prienik vody do steny a následné problémy.

Dizajn

Aj keď každý, kto počuje slovo parapet si predstaví okamžite biely parapet, vedzte, že tomu tak vôbec byť nemusí a čo sa týka dizajnu, farieb a dekorov, tak sa môžete do sýtosti vyblázniť pri výbere vnútorných ako aj vonkajších parapetov. Je len na vás či zladíte vonkajší parapet s fasádou alebo naopak ho dáte do kontrastu. Je len na vás či zladíte vnútorný parapet s farbou stien izby, kobercom alebo nábytkom. V tomto smere sa medze nekladú.

Bonus

Ako bonus navyše získate vďaka vnútorným parapetom „úložný“ priestor na kvety, vázy, rámčeky s fotka,i, stolné lampy a mnohé ďalšie dekoratívne predmety, ktorými skrášlite celkový vzhľad danej izby.

Dôležitosť parapetov a ich výberu neradno podceňovať, pretože sa vám to môže vypomstiť hneď pri najbližšej zime.