Živnosť, alebo s. r. o. ? Poradíme vám!

Zakladáte si živnosť? Predstava samostatného podnikania je veľmi lákavá nie pre jedného šikovného podnikavca. Práve preto každým rokom pribúda čoraz viac podnikateľov, ktorí sa rozhodli ,,zarábať” si na vlastnú päsť. Samostatnú zárobkovú činnosť však môžete vykonávať iba ak ste živnostník, alebo máte založenú spoločnosť s ručením obmedzením (ďalej v článku len s. r. o.). A aký je v nich rozdiel, a čo sa viac oplatí vám poradíme.

Živnosť

Podnikanie formou živnosti má v porovnaní s podnikaním formou s. r. o.  či inej právnickej osoby rozdielny cieľ. Tá prvá z nich je určená skôr pre individuálny profíkom na voľnej nohe ako napríklad právnici, grafici, web developeri, programátori… druhá skôr pre väčšie projekty, tímy a pre o čosi strategickejšie podnikanie s väčším rizikom.

S. R. O.

Naopak spoločník v s. r. o. neplatí z vyplateného podielu na zisku odvody do Sociálnej poisťovne. Ďalšou výhodou vidíme to, že môže sám seba zamestnať na dohodu, čo znamená, že si výplatu môže dať do nákladov a znížiť si tak daň z príjmov. Spoločník môže byť zároveň konateľom a jediným zamestnancom – ako konateľ si nemusí za svoju funkciu vyplácať žiadnu odmenu a tým ušetrí na hlavne odvodoch.
Naopak nevýhodami spoločnosti s ručením obmedzením – s. r. o., pre ktoré sa im väčšina zrejme vyhýba je to, že samotné založenie s. r. o.  je o trochu komplikovanejšie a trvá dlhší čas ako ohlásenie živnosti. Vedenie účtovníctva je v tom prípade tiež náročnejšie, ako aj zrušenie či predaj s. r. o. Zrušenie živnosti v tomto prípade je menej náročnejšie.
Živnosť, alebo s. r. o.? Záleží len už na vás, pre akú formu sa rozhodnete. Jednoducho povedané s. r. o.  sa vyplatí podnikateľom s vysokými reálnymi nákladmi a tým, ktorí nepotrebujú štátne sociálne poistenie, prípadne si ho sú ochotní hradiť aspoň v nejakej miere dobrovoľne či sa dokážu zabezpečiť v tomto prípade aj inak. Alebo aj vtedy, ak by ste chceli časom svoju živnosť rozšíriť o ďalší predaj, alebo služby. Veríme, že vám náš článok aspoň z nejakej časti dilemu pomohol rozlúštiť.